Про жовчнокам'яну хворобу (ЖКХ) ходить чимало міфів. Це захворювання набуло широкого поширення в останні десятиліття, коли люди стали вести малорухливий спосіб життя, зловживати фаст-фудом і жирною їжею.
У чому небезпека жовчнокам'яної хвороби?
Головна небезпека ЖКХ полягає в тому, що ми не відчуваємо її симптомів до тих пір, поки не почнуть розвиватися серйозні ускладнення.
Найпоширеніші ускладнення ЖКХ виникають, коли камені починають пересуватися. Вони можуть
закупорити жовчні протоки, що загрожує гострим холециститом (запаленням жовчного міхура), протоки печінки (провокує жовтяницю), проток підшлункової залози (викликає гострий панкреатит).
Якщо при розвитку ускладнень не почати лікування вчасно, є висока ймовірність прориву (розриву) стінки жовчного міхура, що практично стовідсотково призведе до перитоніту - масивного запалення всієї черевної порожнини.
Як виявити захворювання?
Перший етап - гострий холецистит - може протікати взагалі без симптомів. Але все ж існують тривожні "дзвіночки", на які обов'язково потрібно звернути увагу. Це раптовий біль в правому підребер'ї, висока температура, нудота, блювота, порушення стільця. Гостра форма холециститу зустрічається рідко, і обумовлена вона, найчастіше, саме наявністю конкрементів в жовчному міхурі.
При хронічному холециститі, крім названих вище симптомів, людина може відчувати біль у правому підребер'ї, що віддає в інші відділи живота, іноді навіть в серці, присмак гіркоти у роті, відрижку.
Як лікувати?
Золотим стандартом в лікуванні жовчнокам'яної хвороби сьогодні є лапароскопічне (неінвазійне) видалення жовчного міхура.
Сучасна лапароскопічна операція практично не приносить дискомфорту пацієнтові, не травмує шкіру і внутрішні органи, характеризуються коротким відновним періодом (до двох днів в стаціонарі), і найголовніше - дозволяє позбутися від хвороби назавжди.
Ефективність медикаментозного розчинення каменів на сьогоднішній день не має достатньої доказової бази. Такий метод може бути дієвим при холестеринових каменях, але цей варіант зустрічається вкрай рідко. Як правило, лікарям доводиться мати справу зі змішаним складом каменів, а в цьому випадку результат від розчинення рідко буває позитивним.
І звичайно, ні в якому разі не можна намагатися вилікувати ЖКХ народними або нетрадиційними методами. Такий підхід не тільки неефективний, але і небезпечний.
Як запобігти?
Згідно зі статистикою, ризик розвитку ЖКХ збільшується з віком. У стадію найбільшого ризику людина входить після 70 років. Відповідно, чим старшою людина стає, тим більшу увагу повинна приділяти профілактиці. Також є дані, що жінки хворіють у кілька разів частіше, ніж чоловіки. Особливою категорією ризику є вагітні. Їм потрібно бути особливо уважними до стану свого здоров'я і до утворення жовчних каменів зокрема.
Існують фактори, які суттєво підвищують ризик ЖКБ, їх треба намагатись уникати всім людям, але особливо тим, хто знаходиться в групі ризику. Ці чинники:
✔ неправильна харчова поведінка: голодування, переїдання, незбалансоване харчування;
✔ малорухливий спосіб життя;
✔ ожиріння;
✔ прийом деяких медикаментів (гормональних контрацептивів, фібратів, естрогенів);
✔ наявність алергічних реакцій.
Правила профілактики жовчнокам'яної хвороби прості і під силу кожному, але їх дотримання дозволить істотно знизити ризик розвитку цього неприємного захворювання.
- Дотримуйтесь принципів правильного, збалансованого харчування. У дієті повинні переважати продукти помірної і малої енергетичної цінності: яловичина, курка, кролик, курячі яйця, скумбрія, ставрида, нежирний оселедець, щука, короп, хек, нежирний сир, молоко (якщо ви добре його переносите), кефір, фрукти, варені або тушковані овочі. Обмежте кількість жирної, смаженої їжі, солодкого в раціоні - цукор, промислові кондитерські вироби, газовані напої, тваринні жири, субпродукти (печінка, нирки). Не потрібно виключати повністю, якщо що-небудь з цих продуктів вам дуже хочеться - кілька разів на тиждень можна собі це дозволити (якщо дозволяє стан здоров'я). Виробіть звичку снідати щодня (оптимально - через годину після пробудження). Їжте регулярно, кожні 3-4 години невеликими порціями - це сприяє безперервному відтоку жовчі і запобігає її застій.
- Не допускайте запорів, якщо у вас є до них схильність - обов'язково відвідайте гастроентеролога і розробіть план терапії.
- Приділяйте достатньо уваги фізичній активності. Тут важливо зазначити, що достатню - не означає інтенсивно. Щоденні заняття в тренажерному залі - не найкраще, що ви можете зробити для профілактики. Найчастіше для гарного самопочуття достатньо щоденної ходьби в середньому темпі по 30 хвилин. Також вітається плавання, легкий біг, йога. Якщо у вас є сумніви щодо того, чи варто вам займатися спортом, попередньо проконсультуйтеся зі своїм лікуючим лікарем.
- Якщо у вас є зайва вага, Скоректуйте його.
- Людям із групи ризику (тим, у кого родичі хворіли або хворіють ЖКБ) раз на рік потрібно проходити УЗД органів черевної порожнини.
Прислухайтеся до себе, бережіть себе і будьте здорові!