Жовч – це рідина, яка виділяється у печінці та накопичується в жовчному міхурі. Вона гірка на смак, має специфічний запах, жовтувато-зеленуватий колір. Жовч бере участь у травленні, виводить зайвий холестерин та токсичні речовини. Якщо процес відтоку жовчі порушується, лікарі говорять про холестаз. Це стан, який провокує розвиток холециститу, жовчнокам'яної хвороби та онкологічних захворювань.
- Жовч виробляється у печінці з кров’яних тілець, які пройшли свій життєвий цикл. По протоках рідина потрапляє в жовчний міхур. Там вона зберігається, стає більш концентрованою, а згодом потрапляє у дванадцятипалу кишку. Основна функція жовчі – розщеплення жирів.
- Якщо концентрація рідини недостатня, організму буде важко перетравити жирну їжу.
Симптоми застою жовчі
Симптоми застою жовчі можуть варіюватися у залежності від причини та тяжкості стану. Деякі з найбільш поширених симптомів застою жовчі включають:
✔ біль в правому підребер’ї, особливо після прийому їжі, який може іррадіювати до спини або плеча;
✔ запаморочення;
✔ нудота та блювота;
✔ втрата апетиту;
✔ печія;
✔ гіркий або металевий смак в роті;
✔ жовтяниця (жовтяничне забарвлення шкіри та склер);
✔ темна сеча;
✔ знебарвлений або зелений кал.
- Якщо ви маєте який-небудь з цих симптомів, важливо звернутися до лікаря для діагностики та лікування. Якщо застій жовчі не лікувати, він може призвести до серйозних ускладнень, таких як запалення жовчного міхура, панкреатит та інші проблеми зі здоров'ям печінки та жовчних шляхів.
Існує кілька способів попередження застою жовчі, серед яких:
1. Правильне харчування.
2. Вживання достатньої кількості води.
3. Контроль ваги.
4. Відмова від куріння та вживання алкоголю.
5. Регулярні медичні огляди: регулярні огляди допомагають виявляти захворювання жовчних шляхів на ранній стадії та запобігати їх ускладненню.