Сьогодні хотілося б поговорити про ще один ефективний метод лікування захворювань опорно-рухового апарату - про внутрішньосуглобові ін'єкції.
Артрит, артроз і інші захворювання суглобів приносять людині немало неприємних відчуттів. Часом на те, щоб зняти біль і набряк медикаментозними і фізіотерапевтичними засобами, потрібно чимало часу. Але процес одужання можна прискорити, якщо вводити лікарські засоби безпосередньо до суглобу за допомогою ін'єкцій. Уколи для суглобів – є сучасним і високоефективним способом лікування.
Кому показані внутрішньосуглобові ін'єкції?
Уколи для суглобів можуть допомогти в лікуванні найрізноманітніших захворювань - артриту, артрозу різних суглобів, подагри, кистьового тунельного синдрому, адгезивного капсуліту. Внутрішньосуглобові ін'єкції до колінного суглобу дозволяють доставити лікарську речовину до пошкоджених тканин. Уколи для суглобів показані в різних ситуаціях, наприклад:
- при гострому болю в колінному, тазостегновому і плечовому суглобі;
- при бурситі, синовіті і тендиніті;
- при артритах і артрозах;
- при пошкодженнях сухожиль, зв'язок і суглобового хряща.
Уколи до колінного суглобу рідко є основою терапії, це лише дуже ефективне доповнення. Однак саме вони дозволяють максимально швидко зняти біль. Крім того, уколи для суглобів дають можливість знизити дози препаратів, що приймаються перорально, а це особливо важливо у випадках, коли виникають небажані побічні ефекти, наприклад, порушення роботи шлунково-кишкового тракту. При цьому ін'єкції для суглобів повинен робити висококваліфікований лікар - ортопед, тільки в цьому випадку можна гарантувати, що маніпуляція буде безпечною і відносно безболісною. При виконанні уколів для суглобів використовується шприц з довгою голкою. Голка повинна потрапити точно в суглобову щілину.
Іноді перед введенням лікарської речовини лікар відкачує рідину з суглобу, щоб уникнути деяких ускладнень (а часом і для того, щоб відправити рідину на аналіз). Після осушення суглобу в порожнину вводиться препарат. Якщо судити за описом процедури, можна припустити, що уколи для суглобів є болісними, але це не так. Для ін'єкцій в суглоб використовуються дуже тонкі голки, і більшість пацієнтів порівнює відчуття від внутрішньосуглобових ін'єкцій зі звичайними внутрішньом'язовими уколами. Після маніпуляції потрібно трохи посувати суглобом, щоб ліки рівномірно розподілилися всередині. Іноді після маніпуляції лікар накладає тугу пов'язку, ніякої реабілітації після таких ін'єкцій не потрібно.
ВАЖЛИВО! Щоб уникнути ускладнень і підвищити ефективність процедури, не варто навантажувати уражену кінцівку, намагатися піднімати велику вагу. Заборонено також вживання алкоголю. Ін'єкції для суглобів проводять з використанням різних препаратів. Вибір здійснює лікар, відштовхуючись від стану пацієнта і медичних показань.
Найчастіше застосовуються такі засоби:
- Кортикостероїди. Гормональні препарати на основі кортикостероїдів призначають для зняття сильного запалення. Ті ж самі речовини, що випускаються у формі таблеток, теж роблять дуже хорошу протизапальну дію, але при введенні в порожнину суглобу, вони діють швидше і ефективніше. До того ж, цей місцевий вплив не викликає побічних ефектів на весь організм в цілому. Іноді їх застосовують в поєднанні з анестетиками, наприклад, з «Лідокаїном», а також вітамінами. Кортикостероїдні ін'єкції для суглобів знімають запалення, набряк і біль, покращують рухливість суглобу, однак вони не лікують саме захворювання і не відновлюють хрящову тканину. Ефект від використання таких ін’єкцій не перевищує 2-3 місяці. Застосування кортикостероїдів протипоказано при наявності інфекційного артриту. У цьому випадку проводиться промивання суглобу і введення в нього антибактеріальних препаратів.
- Хондропротектори. При дегенеративних захворюваннях суглобів, наприклад, при артрозі, хрящова тканина руйнується. Зупинити цей процес і навіть повернути його назад допомагають препарати з групи хондропротекторів. Вони покращують обмінні процеси, стимулюють вироблення власного колагену - основного будівельного матеріалу для тканин хрящів, прискорюють загоєння мікротравм. Однак такі препарати діють не миттєво. Для досягнення результату потрібен довгий курс лікування. І прискорити його дозволяє введення хондропротекторів в порожнину суглобу. У легких випадках досить п'яти ін'єкцій, при більш запущених ситуаціях курс може проводитися довше. Хондропротектори застосовуються не тільки на початкових стадіях дегенеративних захворювань суглобів, їх призначають і у важких випадках, але вже не стільки для відновлення тканини, скільки для гальмування процесу руйнування хряща.
- Гіалуронова кислота. Препарат є ефективним засобом для лікування захворювань суглобів. Це основний компонент внутрішньосуглобової рідини, своєрідне мастило суглоба, що оберігає його від травм. Ін'єкції для суглобів з гіалуроновою кислотою роблять внутрішньосуглобову рідину більш щільною і в'язкою, забезпечуючи кращий захист хрящової тканини. До того ж вона знімає запалення і прискорює процес відновлення хряща. Ін'єкції гіалуронової кислоти часто призначають при артрозах суглобів. Для досягнення найкращих результатів потрібний курс ін'єкцій 1-3 уколи з інтервалом в 1- 6 місяців. У легких випадках буває досить одного курсу з однієї ін'єкції, а при артрозі 2-го або 3-го ступеню потрібно проходити курс щороку протягом 3-4 років. Ефект від одного курсу таких ін'єкцій для суглобів зберігається від 12-ти місяців до 2, 5 років.
Останнім часом набули поширення препарати, що містять в своєму складі як гіалуронову кислоту, так і хондропротектори (хондроїтин і глюкозамін), які зарекомендували себе з найкращої сторони.
З 2003 року ВООЗ рекомендує внутрішньосуглобові ін'єкції гіалуронової кислоти для пацієнтів з вираженими симптомами остеоартрозу. Подібний метод терапії показаний при недостатній ефективності лікування іншими консервативними способами.
Запис на консультацію до досвідченого ортопеда - травматолога в Кривому Розі за телефоном: 0800 307 300